Gdy zdobędziemy dokumenty opisane w poprzednim artykule, a informacje w nich zawarte będą dla nas korzystne, kolejnym krokiem jest zrobienie badań geologicznych gruntu pod hale produkcyjne. Wiemy, że jest to dodatkowy wydatek, jednak może on dostarczyć wiadomości na temat wystąpienia gruntów słabonośnych, a to pozwoli zaoszczędzić pieniądze na dalszych etapach inwestycji. Z badań tych możemy się również dowiedzieć, na jakiej głębokości znajdują się wody gruntowe. Jest to potrzebne do ustalenia ilości i miejsc odwiertów.
Jeśli Twoja działka jest objęta MPZP i dysponuje pozwoleniem na budowę, do obowiązków władz należy zapewnienie ci możliwości przyłączenia działki do sieci. Trzeba więc dowiedzieć się, czy posesji jest już uzbrojona, czy będziesz musiał zająć się tym sam. Wcześniej wszystkie koszty musiał pokryć właściciel, jednak po zmianie ustawy o prawie budowlanym, która obowiązuje od 19 września 2020 roku zaszły wielkie zmiany. Otóż przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne nie mogą już pobierać opłat za wydanie warunków przyłączenia do sieci. Uzbrojenie działki pod budowę hali produkcyjnej powinno obejmować przyłącz wody, kanalizacji wraz z kanalizacją deszczową oraz podłączenie prądu. Wiemy, że ilość papierkowej pracy może przytłaczać, jest ona jednak niezbędna, by działka mogła spełniać wszystkie potrzebne wymagania pod inwestycję.
Gdy wybrany przez ciebie teren nadaje się do budowy, spełniając wszystkie wymagania, możesz podjąć decyzję o jego kupnie. Następnym krokiem będzie przygotowanie podłoża pod fundamenty, ich wybór oraz wykonanie. Tutaj z pomocą przychodzi firma Stal Tech, która zajmie się tymi pracami, a następnie postawi solidną stalową halę.