Zwiększ tekstZmniejsz tekstSkala szarościNegatywny kontrastJasne tłoLinki PodkreślenieCzytelna czcionkaResetowanie
Aktualności Powrót do listy
21.02.2020

Kiedy należy siać owies? Sprawdź, co radzą eksperci!

Tegoroczna zima, która przez temperatury i brak śniegu przypomina bardziej wiosnę. Także przyroda zaczyna budzić się do życia, na co wskazują kwitnące drzewa czy krzewy. Nic  dziwnego, że coraz częściej na specjalistycznych stronach czy grupach rolniczych w mediach społecznościowych pojawiają się pytania dotyczące siania… owsa. Kiedy warto zacząć siewy? W czym mogę się przydać wiaty stalowe podkarpackie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule – zapraszamy do lektury!

Wiaty stalowe podkarpackie polecają się rolnikom

Niektórzy właściciele i pracownicy gospodarstw rolnych już teraz rozpoczynają proces siania owsa. Kusi ich wysoka – jak na tę porę roku – temperatura i brak opadów śniegu. Jedni namawiają, by pójść ich śladem, inni twierdzą, że lepiej poczekać do marca, a nawet późniejszych miesięcy. Kto ma rację? Ostateczny wybór należy do rolnika.

Kiedy należy siać owies?

Specjaliście polecają, by w zależności od zamieszkiwanego regionu Polski, owiec siać w różnych terminach. Wahają się one od 15 marca do 10 kwietnia. 15-25 marca to czas zalecany rolnikom z Polski południowo-zachodniej. W dniach od 20 do 30 marca siewem powinni się zająć gospodarze z centrum i południa naszego kraju. Przełom marca i kwietnia to dobry czas dla siewców z ze wschodu i północy Polski. Pierwsze dni kwietnia natomiast powinni rezerwować sobie mieszkańcy terenów północno-wschodnich.

Od czego zależy termin siewu?

Rozbieżności pomiędzy regionami Polski są duże – wynoszą niemal 3 tygodnie. Eksperci uczulają, że każde opóźnienie możne wpłynąć na zmniejszeniu plonu. Skąd więc takie różnice? Co ma na nie wpływ? Choć owiec uznawane jest za najmniej wymagające technicznie zboże jare, bowiem świetnie radzi sobie w wiosennych chłodach i temperaturze wahającej się od 2 do 3 stopni Celsjusza, posiada duże potrzeby wodne. Niedobór wody w glebie może przyspieszyć zsychanie rośliny. Co z glebą? Do uprawy owsa najlepiej nadaje się gleba kompleksów żytnich. Jednak dobre zakwaszenie gleby, a także dobrze rozwinięty jej system korzeniowy pozwolą na uprawę i równomierne plony nawet na glebach górskich czy piaszczystych.

Konstrukcje stalowe rolnictwie – jako garaże, jako magazyny

Jak wiaty rolnicze – hale stalowe – wykorzystują inwestorzy prowadzący gospodarstwa? To dla nich przede wszystkim garaże blaszane. Konstrukcje stalowe stanowią świetne zabezpieczenie dla pojazdów i maszyn rolniczych. Nawet najlżejsza hala jest w stanie zabezpieczyć pojazdy przed negatywnym  wpływem czynników atmosferycznych – i opadów, i silnego wiatru. Wiaty blaszane (stalowe) są bowiem wyposażone w siatki przeciwwietrzne, a także blachy perforowane. Należy dodać, że wspomniane siatki mogą być stałe lub podnoszone. Ich przepuszczalność waha się od 2% do 90%.

Wiaty rolnicze łatwe w adaptacji

Hale rolnicze mogą być także świetnymi magazynami płodów rolnych. Uwzględnienie w projekcie i podczas prac montażowych odpowiednich parametrów wilgotności i przepuszczalności pozwoli na bezpiecznie przechowywanie zbiorów. Jeśli Klientom ciężko podjąć decyzję, do czego ostatecznie wykorzysta obiekt, mamy na to sposób. Nasze wiaty stalowe są łatwe do adaptacji i późniejszej rozbudowy. To ważne, zwłaszcza w przypadku gospodarstw nastawionych na rozwój.

Masz pytania? Jesteś interesowany bezpłatną wyceną? Skontaktuj się z nami!

 

 

Interesują Cię projekt, produkcja i montaż konstrukcji stalowych na zamówienie?
Skontaktuj się z nami!
Partnerzy
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
Płyta warstwowa
Przejdź do strony
aby poznać ofertę
www.plytywarstwowe.biz
banner
Dowiedz się więcej