Aktualności Powrót do listy
28.05.2021

Jak ustalić wielkość hali stalowej?

Przy ustalaniu projektu hali pojawia się wiele pytań. Czy hala będzie odpowiednio szeroka, długa i wysoka? Czy będzie wystarczająco pojemna na przechowywane w niej towary? Producent hal stalowych Rzeszów radzi, co jest ważne podczas tego procesu.

 

Czy hale stalowe są takie same?

 

 

To jaką funkcję będzie mieć hala, jest określone przez inwestora, to on wie najlepiej, do czego ma służyć budowana przez niego hala. Jako wieloletni producent hal stalowych Rzeszów możemy jasno powiedzieć, że żadna hala nie jest taka sama, choć często bywają do siebie podobne. Każda z nich musi spełniać inne wymagania prawne, w zależności od tego, jaką będzie pełnić funkcję. Jeśli więc początkowo zakładasz budowę hali magazynowej, ale na dalszym etapie budowy zdecydujesz się przeznaczyć budynek na produkcję, musisz liczyć się z wieloma przeróbkami. Wymagania dla tych dwóch rodzajów hal są inne, ale pewne założenia są wspólne. Opiszemy to poniżej.

 

Na co zwrócić uwagę?

 

 

Podczas rozmów z inwestorami często, nawet bardzo, pada zdanie, że „hala musi być jak największa”. Zamiast jednak wysuwać takie stwierdzenia, lepiej dokładnie przemyśleć czego się oczekuje. Jeśli w planie jest budowa hali produkcyjnej, lepiej skorzystać z pomocy projektantów, którzy wyznaczą linie technologiczne, trasy transportu, załadunku itp. Niestety w Polsce nagminnie omija się takie względy i przechodzi od razu do budowy hali, a jej organizacja następuje dopiero kiedy konstrukcja jest już gotowa. Producent hal stalowych Rzeszów przestrzega przed takim działaniem. Taka decyzja prowadzi do strat finansowych, które wynikają z niepotrzebnie dużych wymiarów hali, lub też przeróbki, które będą potrzebne w trakcie budowy.

 

Co ma wpływ na wymiary hali

 

Długość hali może ograniczać jedynie długość działki, na której stoi, a to dlatego, że hale stalowa budowane są modularnie. Oznacza to, że rozstaw ram jest stały i najczęściej wynosi 6m. Ten rozstaw jest najbardziej ekonomiczny, motywują go ciężar konstrukcji i właściwości wytrzymałościowe obudowy. Jednak taki rozstaw nie jest obligatoryjny, często wymogi technologiczne narzucają inne rozstawy.

 

Szerokość hali wpływa na rodzaj konstrukcji, a także na cenę. Jeśli rozpiętość hali jest stosunkowo mała, najlepszym rozwiązaniem jest konstrukcja ramowa. Natomiast jeśli hala ma mieć powyżej 16m bardziej opłacalne będą hale w konstrukcji kratowej. Jeśli rozpiętość ma przekroczyć 30m warto przemyśleć dodatkowy słup, by zmniejszyć koszty konstrukcji.

 

Najważniejszy czynnik, który wpływa na szerokość hali to wymagania technologiczne. Jeśli jednak hala nie musi mieć konkretnych wymagań, wtedy można wybudować halę o dowolnych wymiarach. Wtedy, dobrze jest pamiętać, że najtańszym rozwiązaniem będzie budynek o zbliżonym do kwadratu kształcie.

 

Jak wybrać wysokość hali stalowej?

 

Wysokość hali jest zależna od względów funkcjonalnych. Standardowa hala, posiada wysokość 4,5m pod pasem kratownicy. Wynika to z zapewnienia możliwości wjazdu dla samochodu ciężarowego. Jest to też odpowiednia wysokość do standardowego składowania.

 

Często spotyka się hale kratowe, pod których pasem pozostaje wysokość 6m. Z kolei hale produkcyjne buduje się o wysokości do ok. 3-3,5m pod pasem kratownicy.

 

Hale stalowe Stal Tech

 

Jako producent hal stalowych Rzeszów dostosowujemy wysokość, długość i szerokość hali do Twoich wymagań. Zadbamy o to, by spełniały normy bezpieczeństwa i polskie przepisy prawne. Jeśli potrzebujesz hali stalowej, która będzie dla Ciebie inwestycją – zgłoś się do nas.

 

Interesują Cię projekt, produkcja i montaż konstrukcji stalowych na zamówienie?
Skontaktuj się z nami!
Partnerzy
Płyta warstwowa
Przejdź do strony
aby poznać ofertę
www.plytywarstwowe.biz
Dowiedz się więcej