Zwiększ tekstZmniejsz tekstSkala szarościNegatywny kontrastJasne tłoLinki PodkreślenieCzytelna czcionkaResetowanie
Aktualności Powrót do listy
11.06.2021

5 sposobów na ogrzewanie hali stalowej

Hale stalowe o dużej kubaturze z pewnością rządzą się swoimi prawami, mają konkretne wymagania oraz potrzeby. Podobnie jest w przypadku instalacji grzewczej hali produkcyjnej czy magazynowej. Instalacja ta powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb, a ponadto powinna pokrywać straty ciepła w danym pomieszczeniu. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze sposoby na ogrzewanie hal stalowych.

 

Ogrzewanie hali stalowej – wymagania

 

Rozpoczynając projektowanie instalacji grzewczej, trzeba wziąć pod uwagę. Przede wszystkim trzeba się pochylić nad stratami ciepła. Straty ciepła powstają nie tylko na skutek przegród budowlanych, jak często się sądzi. Częste otwieranie drzwi i bram i wzmożony ruch ludzi i pojazdów również powodują straty ciepła. System grzewczy powinien te straty minimalizować i jednocześnie być dostosowany do potrzeb pomieszczenia.

 

Poza tym trzeba wziąć pod uwagę automatykę systemu. Ogrzewanie powinno samo dostosowywać się do zmian temperatury w pomieszczeniu, co w takich miejscach jest częstym zjawiskiem. Do tego system grzewczy powinien dostarczać powietrze dobrej jakości. Poznajmy zatem jakie system ogrzewania mogą mieć hale stalowe.

 

Ogrzewanie grzejnikowe

 

Ogrzewanie grzejnikami ma plusy i minusy. Inwestorzy muszą brać pod uwagę ilość wolnego miejsca, gdzie mogą rozlokować konkretne urządzenia. Najczęściej ustawia się grzejniki przy ścianach, ma to oczywiście swój minus. Hala będzie ogrzewana głównie w pobliżu samych grzejników, przy ścianach zewnętrznych. W takim wypadku ciepło może nie docierać do wnętrza, więc hale stalowe nie będą odpowiednio nagrzane. Ponadto, grzejniki zasysają zimne powietrzne z okolic podłogi, więc może być ono zanieczyszczone kurzem, a przez to szkodliwe dla pracowników.

 

Ogrzewanie powietrzne przez centralę wentylacyjną

 

System instalacji wentylacji mechanicznej do ogrzania hali lub magazynu, przedstawia się lepiej niż ogrzewanie grzejnikowe. Przede wszystkim, sieć kanałów wentylacyjnych daje możliwość dostarczania świeższego powietrza w każde miejsce. Dodatkowo można zastosować dysze dalekiego zasięgu lub nawiewniki szczelinowe. Daje to możliwość doprowadzenia ciepłego powietrza w konkretne miejsca, na których nam zależy. System wentylacji daje pewność, że hale stalowe będą odpowiednio nagrzane i będzie w nich odpowiednia jakość powietrza.

 

Aparaty grzewczo – wentylacyjne

 

To inaczej popularne nagrzewnice powietrza. Są urządzeniami, które stosuje się bardzo często do ogrzewania hal produkcyjnych. Można je podzielić na takie, które zasilane są energią elektryczną, gazem lub wodą. Wybór odpowiedniego rodzaju zasilania tych urządzeń jest niezwykle ważny. Najważniejsze pytanie, jakie trzeba sobie wtedy postawić to czy hale stalowe mogą w przyszłości zostać wyłączone z użytku. Jeśli hala może nie być eksploatowana, lepiej nie decydować się na zasilanie wodą. Zimą woda może zamarznąć i rozsadzić instalację, narażamy się więc na starty.

 

Ogrzewanie podłogowe

 

To rozwiązanie może być nieoczywiste, ale jest czasami spotykane. Dużym plusem jest schowanie systemu pod posadzką, dzięki czemu niezabierane jest miejsce w hali. Z kolei minusem tego rozwiązania jest fakt, że jest to instalacje niskotemperaturowa. W efekcie będzie potrzeba dłuższego czasu na nagrzanie, co oznacza, że hale stalowe nie będą odpowiednio nagrzane.

 

Co wybrać?

 

W artykule poruszyliśmy tylko pobieżne informacje na temat systemów ogrzewania hal stalowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o tym jak skutecznie ogrzać hale stalowezapraszamy do kontaktu. Doradzimy Ci, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej inwestycji.

 

 

Interesują Cię projekt, produkcja i montaż konstrukcji stalowych na zamówienie?
Skontaktuj się z nami!
Partnerzy
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
Płyta warstwowa
Przejdź do strony
aby poznać ofertę
www.plytywarstwowe.biz
banner
Dowiedz się więcej