Aktualności Powrót do listy
30.04.2021

Wiaty rolnicze – jak wybudować

Wiaty rolnicze są konstrukcjami stosunkowo prostymi, ale są bardzo praktyczne. Znajdują zastosowanie w właściwie każdym gospodarstwie rolniczym. Hale stalowe na maszyny rolnicze są najpopularniejszym rodzajem konstrukcji stalowych, które spotyka się w polskich gospodarstwach rolnych. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze wiaty i podczas jej budowy.

 

Budowa wiaty rolniczej

 

W Polsce nadal spora część właścicieli gospodarstw rolnych decyduje się budować wiaty rolnicze samodzielnie. Na dodatek, często takie wiaty zbudowane są z materiałów niskiej jakości. Takie prowizoryczne konstrukcje najczęściej nie spełniają dobrze swoich funkcji. A nierzadko, w przypadku trudnych warunków atmosferycznych mogą stanowić zagrożenie dla przechowywanych maszyn rolniczych. Maszyny rolnicze, powinny być odpowiednio chronione, przez wzgląd na ich wysoką wartość, dlatego warto postawić na profesjonalne rozwiązania. Wiaty rolnicze powinny spełniać standardy i zapewniać odpowiednią ochronę dla maszyn, ale też będą praktyczne w codziennym użytkowaniu.

 

Zalety rolniczych wiat stalowych

 

Dobrze zaprojektowane i przede wszystkim wybudowane wiaty rolnicze stalowe mają konkretne zalety:

 • w odpowiedni sposób zabezpieczają maszyny rolnicze przed deszczem, śniegiem i gradem;

 • wiaty rolnicze stalowe można, w razie potrzeby, rozebrać i przenieść w dogodniejsze miejsce lub sprzedać;

 • modułowość konstrukcji i możliwość łatwej rozbudowy w przypadku zakupu nowych maszyn;

 • nie ponosisz kosztów utrzymania;

 • są odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne.

 

Lokalizacja wiaty na maszyny rolniczej

 

Przed rozpoczęciem budowy stalowej wiaty rolniczej, trzeba wybrać dla niej odpowiednia lokalizację. Przed wyborem miejsca na budowę wiaty weź pod uwagę następujące czynniki:

 • czy masz możliwość swobodnego manewrowania maszynami rolniczymi podczas wjazdu i wyjazdu z wiaty

 • obecność w otoczeniu wiaty wysokich drzew. Drzewa przed wiatą mogą być problemem zwłaszcza jesienią. Liście opadające z drzew mogą opadać pod wiatę, a ich usuwanie z maszyn będzie tylko dodatkową i żmudną pracą;

 • sprawdź kierunek, z którego najczęściej wieją wiatry – wiaty rolnicze powinny być zlokalizowane w taki sposób, żeby silny wiatr nie dostawał się pod wiatę. Gdyby taka sytuacja miała miejsce, mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia ścian lub dachu. Dlatego warto ustawić wiatę optymalnie do kierunku, z którego najczęściej wieje wiatr w naszej okolicy;

 

Hale stalowe i ich inne zastosowanie w rolnictwie

 

Wiaty rolnicze nie są jedynym zastosowaniem konstrukcji stalowych, powszechnie stosowanych w gospodarstwach rolnych. Hale stalowe można wykorzystać również jako:

 • chłodnie czyli hale stalowe specjalnie przygotowane do długoterminowego przechowywania warzyw i owoców;

 • magazyny materiałów sypkich, zaprojektowane do przechowywania zbóż w optymalnych warunkach;

 • hale stalowe inwentarskie, które zapewniają odpowiednie warunki do hodowli trzody i bydła;

 • kurniki stalowe, są trwałe i nie wymagają konserwacji, można je łatwo zintegrować z najnowszymi rozwiązaniami w hodowli drobiu.

 

Wiaty rolnicze stalowe są rozwiązaniem nowoczesnym, stosunkowo niedrogim ale przede wszystkim trwałym. Jeśli planujesz taką inwestycje warto zwrócić się do specjalistów, którzy doradzą Ci w projekcie i zbudują dla Ciebie wiatę, która będzie wytrzymała i będzie łatwa w rozbudowie. Zadzwoń do nas, odpowiemy na wszystkie pytania!

 

Interesują Cię projekt, produkcja i montaż konstrukcji stalowych na zamówienie?
Skontaktuj się z nami!
Partnerzy
Płyta warstwowa
Przejdź do strony
aby poznać ofertę
www.plytywarstwowe.biz
Dowiedz się więcej