Aktualności Powrót do listy
28.07.2021

Jak zabezpieczyć halę stalową?

Konstrukcje stalowe cieszą się coraz większą popularnością, a to ze względu na swoją wytrzymałość, wielofunkcyjność oraz szybkość budowy. Trzeba jednak pamiętać o tym, ze montaż hali, którą będziesz mógł wykorzystywać przez lata, wymaga zachowania najwyższych standardów, na każdym etapie oraz zastosowania odpowiednich procesów produkcyjnych. Szczególnie ważne jest, by pamiętać, że każda hala stalowa powinna być odpowiednio zabezpieczona, przede wszystkim przed korozją. Jedną z najbardziej popularnych metod zabezpieczenia konstrukcji stalowej jest ich cynkowanie.

Cynkowanie hali stalowej – dlaczego?

Cynkowanie elementów konstrukcji hali stalowej ma ogromne znaczenie w kontekście trwałości budynku, który ciągle narażony jest na niekorzystne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Również samo powietrze ma dla hal stalowych niszczące działanie. To przez zawarte w nim pierwiastki chemiczne powstaje korozja elektromechaniczna, a co za tym idzie – osłabienie konstrukcji.

 

Hala stalowa przez korozje nie zachowuje swoich pierwotnych właściwości, wskutek czego zmniejsza się przekrój czynny kształtownika, który wpływa bezpośrednio na parametry wytrzymałościowe. Zmiana tak istotnych parametrów poszczególnych elementów konstrukcji może prowadzić do ich osłabienia, czego skutkiem może być przekroczenie stanu granicznego nośności i zniszczenia hali stalowej. Korozja wpływa nie tylko na aspekty techniczne konstrukcji, ale też na jej walory estetyczne. Rozwarstwiające się elementy czy rdzawy nalot tworzący zacieki na elementach budynku negatywnie wpływają na odbiór estetyczny budynku.

 

Aby temu zapobiec, hala stalowa powinna być odpowiednio zabezpieczona. Poszczególne elementy powinny zostać w pewien sposób odizolowane od otoczenia, by zabezpieczyć powierzchnie metalowe przed szkodliwym działaniem powietrza i wilgoci – i właśnie temu służy cynkowanie.

 

Dlaczego akurat cynk? Dlatego że ma znacznie niższy potencjał korozyjny od stali i tworzy na niej powłokę anodową, izolując tym samym stalowe elementy od środowiska i utleniając się w pierwszej kolejności.

 

W środowisku korozyjnym warstwa cynkowa wykazuje nawet kilkanaście razy większą odporność od stali, która nie została ocynkowana. Jest to więc bardzo skuteczna metoda, dzięki której hala stalowa zostanie odpowiednio zabezpieczona.

Na czym polega cynkowanie?

W skrócie — cynkowanie to proces umożliwiający ochronę przeciwkorozyjną elementów stalowych poprzez pokrycie ich powierzchni warstwą cynku. Trzeba pamiętać, by powłoka była nałożona precyzyjnie na całej powierzchni. Choćby niewielkie ubytki w warstwie ochronnej znacznie obniżą jej skuteczność.

 

Hala stalowa może być zabezpieczona cynkiem na kilka sposobów. Najpopularniejszy z nich to cynkowanie ogniowe, polega na zanurzeniu stali w ciekłym cynku o temperaturze ok. 450 stopni Celsjusza. Jest to najpopularniejsza metoda dlatego, że umożliwia precyzyjne pokrycie powłoką cynkową każdego z elementów.

 

Stosuje się też cynkowanie natryskowe, które stosuje się dla elementów zbyt dużych, by użyć cynkowania ogniowego lub wrażliwych na wysokie temperatury. Cynkowanie proszkowe – elementy umieszczone są w sproszkowanym cynku. Galwaniczne polega na kąpieli w roztworze elektrolitowym zawierającym związki cynku. Stosuje się także tzw. Proces Sendzimira, który jest jedną z odmian cynkowania ogniowego.

Bezpieczna hala stalowa

Jeżeli potrzebujesz dobrego wykonawcy wraz z kompleksowym zabezpieczeniem konstrukcji przed korozją, zapoznaj się z naszą ofertą. Hala stalowa, wiata rolnicza, a może chłodnia? Konstrukcje stalowe to nasza specjalność. Zadzwoń już dziś!

 

Interesują Cię projekt, produkcja i montaż konstrukcji stalowych na zamówienie?
Skontaktuj się z nami!
Partnerzy
Płyta warstwowa
Przejdź do strony
aby poznać ofertę
www.plytywarstwowe.biz
Dowiedz się więcej