Aktualności Powrót do listy
16.08.2021

Hale rolnicze Lublin – jaką konstrukcję wybrać?

Hale rolnicze mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako magazyny, hale produkcyjne czy chłodnie. Są to więc wszechstronnie funkcjonalne konstrukcje stalowe, których budowa może okazać się świetnym ruchem logistycznym. Na jaką konstrukcję się jednak zdecydować i jak postawić halę w trzech krokach? Właśnie o tym przeczytasz w naszym artykule.

Hale rolnicze – co warto wiedzieć?

Budowa hal rolniczych z każdym rokiem wzbudza wśród inwestorów coraz większe zaciekawienie, co można zauważyć nie tylko w sektorze rolnictwa. Ich budowa przebiega szybko, a ponieważ są bardzo funkcjonalne, mają przewagę nad betonowymi, kosztownymi konstrukcjami.  Sprawdzają się więc zarówno w dużych, jak i małych gospodarstwach. Nie  uciekniesz tu jednak od przepisów, a co za tym idzie obowiązków, które dotyczą tej inwestycji budowlanej czyli:

 

 • Zgłoszenie budowy – jeśli budujesz hale sezonowe;
 • Uzyskanie pozwolenia na budowę – jeżeli budujesz hale całoroczne.

 

Hale rolnicze, zgodnie z prawem, otrzymują przymiotnik „sezonowe” jeśli są przeznaczone do użytku w jednym miejscu dłużej niż 180 dni. Czas ten mierzymy łącznie z okresem, przeznaczonym na budowę.

Krok 1. Określ przeznaczenie hali rolniczej

Zanim wybudujesz halę rolniczą, określ swoje potrzeby odnośnie przeznaczenia konstrukcji. Wyznacz funkcje hali i efekty, jakie chcesz dzięki nim osiągnąć. Zastanów się, czy hala mają być przeznaczone na zaplecze dla maszyn, magazyn lub mieszalnię pasz, a może zagrody dla bydła lub trzody? Odpowiedz sobie na pytanie, czy hala ma być użytkowana całorocznie czy tylko w sezonie? Rozważ, czy i jak ma być ogrzewana, jak powinny wyglądać pomieszczenia wewnętrzne i jaką powinny zajmować przestrzeń? Wykorzystanie właściwej infrastruktury wpłynie pozytywnie na:

 • Wzrost wydajności produkcji rolnej;
 • Podniesienie konkurencyjności gospodarstwa;
 • Zwiększenie komfortu hodowli zwierząt;
 • Bezpieczeństwo wykonywanych prac.

Krok 2. Dobierz odpowiednią konstrukcję

Na funkcjonalność hali wpływa odpowiednio dobrana konstrukcja, a więc kluczową rolę odgrywają materiały budowlane i systemy samonośne. Jeśli będą odpowiednio zastosowane, zapewnią Ci świetne warunki magazynowania i adekwatne wykorzystanie powierzchni. Budowa hal rolniczych jest ściśle związana z typem obiektu. Hale rolnicze są budowane na terenie naszego kraju najczęściej w dwóch formach konstrukcji – aluminiowej oraz stalowej. Skupimy się oczywiście na tym drugim typie.

 

Zalety hal stalowych

 • Stabilne i odporne na warunki atmosferyczne;
 • Wytrzymują duże obciążenia i trudny klimat;
 • Spełniają swoje funkcje przez cały rok;
 • Sprawdzą się nawet w regionach z częstymi opadami śniegu.

Krok 3. Postawmy halę rolniczą

Znasz już przeznaczenie, typ konstrukcji i wiesz, dlaczego właśnie taki wybrałeś. Weź jednak pod uwagę, że hale rolnicze powinny być dostosowane do coraz to wyższych wymagań rynkowych. Inwestorzy duży nacisk kładą na zastosowanie technologii, która zapewni funkcjonalność oraz użyteczność. Wisienką na torcie jest stosowanie ekonomicznych rozwiązań w ich budowie. Skontaktuj się więc z nami celem ustalenia szczegółów.

 

W celu uzyskania wyceny i wstępnego projektu następujące parametry i funkcje:

 • Wymiary;
 • Rodzaj konstrukcji;
 • Podłoże i poszycie;
 • Typ dachu;
 • Elementy dodatkowe.

Czy możliwa jest przebudowa lub rozbudowa hali rolniczej?

Jeżeli teraz mocno zastanawiasz się, czy Twoja hala rolnicza w przyszłości może być zmieniona, to nie martw się. Stalowe hale rolnicze są budowane modułowo, co oznacza, że ich przebudowa lub rozbudowa o dodatkowe elementy jest bardzo prosta i możliwa, nawet wówczas, jeśli użytkowanie już trwa.

Stalowe hale rolnicze z firmą Stal Tech

W Stal Tech od lat specjalizujemy się w produkcji stalowych hal o różnym przeznaczeniu, także hal rolniczych. Budujemy je na terenie kilku polskich województw np. małopolskiego, podkarpackiego czy lubelskiego. Sprawdź nasze propozycje konstrukcji stalowych i zapoznaj się z ofertą. Jeśli chcesz o coś zapytać – po prostu zadzwoń lub napisz. Na pewno Ci pomożemy.

 

Interesują Cię projekt, produkcja i montaż konstrukcji stalowych na zamówienie?
Skontaktuj się z nami!
Partnerzy
Płyta warstwowa
Przejdź do strony
aby poznać ofertę
www.plytywarstwowe.biz
Dowiedz się więcej