Zwiększ tekstZmniejsz tekstSkala szarościNegatywny kontrastJasne tłoLinki PodkreślenieCzytelna czcionkaResetowanie
Aktualności Powrót do listy
29.04.2021

Hale magazynowe Kielce – jak zabezpieczyć przed pożarem?

Wymagania przeciwpożarowe dla hal magazynowych zostały określone w Warunkach technicznych jako wymóg dotyczący czasu zachowania nośności konstrukcji w razie pożaru. Stal topnieje w temperaturze ok. 1500 stopni C. Pożar znacznie osłabia konstrukcje stalowe, już pod wpływem 540 stopni C stal niskostopowa traci aż 50% swojej nośności. Jak zabezpieczyć hale magazynowe Kielce przed pożarem?

 

Wymagania przeciwpożarowe

Wymagania przeciwpożarowe są obecnie regulowane przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. z późniejszymi zmianami w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Rozporządzenie reguluje sposoby i warunki ochrony przeciwpożarowej budynków produkcyjnych i magazynowych. Na samym początku widnieje informacja, że wszystkie urządzenia przeciwpożarowe w magazynie powinny być wykonane zgodnie z projektem zatwierdzonym przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Dopuszczenie tego typu urządzeń do użytkowania jest możliwe po przeprowadzeniu prób oraz badań, które potwierdzą ich właściwe działanie.

 

Zagrożenie pożarowe w magazynach

Hale magazynowe Kielce i inne konstrukcje stalowe są szczególnie narażone na zagrożenie związane z wystąpieniem niekorzystnych warunków i czynników, do których zalicza się:

  • nieodpowiednia lokalizacja budynków i placów składowych;

  • nieuporządkowany sposób składowania materiałów palnych;

  • palna konstrukcja magazynku;

  • niezachowanie zasad ostrożności przy używaniu ognia przez pracowników;

  • brak nadzoru nad bezpieczeństwem pożarowym magazynu;

  • niesprawne urządzenia alarmowe i gaśnicze.

 

Nośność ogniowa magazynu i bezpieczeństwo pożarowe

Nośność ogniowa to innymi słowy odporność komponentów konstrukcji na działanie ogania (bez określony czas, bez utraty stabilności budynku). Podczas określania nośności ogniowej, bierze się pod uwagę obciążenie ogniowe, rodzaj ognia, konstrukcję budynku i zastosowane w nim materiały, przechowywanie towarów niebezpiecznych pożarowo oraz warunki klimatyczne.

 

Określenie poziomu bezpieczeństwa pożarowego magazynu zależy od sposobu użytkowania budynku, liczby kondygnacji oraz lokalizacja względem poziomu terenu i innych obiektów budowlanych. Uwzględniana jest też ocena zagrożenia wybuchem czy określenie warunków wyposażenia magazynu w systemy sygnalizacyjne. Hale magazynowe Kielce budowane są tak, by nośność ogniowa była możliwie jak największa, podobnie jak poziom bezpieczeństwa.

 

Ochrona czynna i bierna czyli minimalizacja strat

Zastosowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych nie oznacza wyeliminowania niebezpieczeństwa. Zabezpieczenia minimalizują straty i zwiększają bezpieczeństwo pracowników. Ochronę przeciwpożarową hal magazynowych można podzielić na dwa rodzaje: Czynną i bierną.

 

Ochrona czynna obejmuje systemy uruchamiane kiedy dochodzi do pożaru. Przykładem mogą być tryskacze lub kurtyny wodne. Do czynnych środków zabezpieczeń zalicza się też rozmieszczenie w hali gaśnic i zainstalowanie czujników dymu.

 

Biernymi zabezpieczeniami przeciwpożarowymi będą z kolei wbudowane w konstrukcję elementy, takie jak obudowa konstrukcji z płyt lub ogniochronne farby pęczniejące.

 

Hale magazynowe Kielce dostosowane są do obu rodzajów zabezpieczeń. Instalacja systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych jest niezbędne by hale mogły być bezpiecznie użytkowane przez pracowników.

Interesują Cię projekt, produkcja i montaż konstrukcji stalowych na zamówienie?
Skontaktuj się z nami!
Partnerzy
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
partner
Płyta warstwowa
Przejdź do strony
aby poznać ofertę
www.plytywarstwowe.biz
banner
Dowiedz się więcej